
A magyar nyelv nyelvváltozatokból áll, vagyis senki nem beszéli „A magyar nyelvet”, minden beszélő valamilyen nyelvváltozatot vagy nyelvváltozatokat használ. A köznyelv az a kodifikált, egységes szabályrendszerrel létrehozott nyelvváltozat, amelyik pl. az oktatásban, hivatalos érintkezésben, médiában is használatos. A szlovákiai magyarok szintén használják a magyar köznyelvet, ezen kívül viszont más nyelvváltozatokat is használnak, hiszen nyelvhasználatukat több tényező is befolyásolja.
A területi nyelvváltozatot, vagyis a dialektust/nyelvjárást aszerint használják a beszélők, hogy milyen földrajzi területen élnek. Az egész magyar nyelvterület 10 nyelvjárási régióból áll, ebből három nyúlik át Szlovákia területére: a közép-dunántúli-kisalföldi, a palóc és az északkeleti. A szlovákiai magyar nyelvhasználat tehát ennek a három régiónak a jegyeit viseli magán attól függően, ki melyik területen él. A nyelvjárási jelenségek három típusba sorolhatóak: hangtani, nyelvtani, szókészlettani. Vagyis a nyelvjárási beszélő másképp ejt bizonyos hangokat, mint a köznyelv; másképp használ bizonyos nyelvtani szabályokat, mint a köznyelv; illetve másképp használ bizonyos szavakat, mint a köznyelv.
A szlovákiai magyar közösség kétnyelvű, vagyis felváltva használ két nyelvet a mindennapi érintkezésben: a magyart és a szlovákot. Ebből kifolyólag a szlovák nyelv is hatással van a nyelvhasználatukra. Ennek szintén különböző formái léteznek: a beszélők átvesznek szlovák szavakat, és beépítik a magyar szövegbe; a beszélők a szlovák nyelv mintájára hoznak létre magyar szavakat; a beszélők a szlovák nyelv szabályai szerint használnak bizonyos magyar nyelvű szerkezeteket.
A különböző nyelvváltozatok egyenlőek, vagyis ha valaki a szlovákiai magyarok közül nyelvjárásban beszél vagy a szlovák nyelv hatása érződik a beszédjén, az semmivel sem jobb vagy rosszabb, mint egy magyarországi beszélő beszédje. Ráadásul azt is figyelembe kell vennünk, hogy a szlovák nyelv hatása egyre nagyobb, így sok esetben a beszélőnél a magyar nyelvet a szlovák váltja fel. Ha valaki nem a magyar köznyelvet beszéli, hanem valamelyik nyelvváltozatot, az azt is jelenti, hogy még legalább használja a magyart valamilyen formában.