
A magyar nyelvterület tánckultúráját három nagy egységre oszthatjuk: I. Nyugati vagy dunai, II. Középső vagy tiszai, III. Keleti vagy erdélyi táncdialektus. A mai Szlovákia területét a nyugati, valamint középső érinti.
A nyugati dialektusterületen belül az északnyugati dialektusterület, valamint Csallóköz és Szigetköz érinti a mai Szlovákia területét. Az északnyugati dialektusterület főbb tánctípusai: leánykörtáncok, karikázók, keresztbotos kanásztánc, seprűtánc, pásztortánc, verbunk, a csárdás táji változatai. A dialektus sajátos lakodalmi tánca a menyasszonyfektető gyertyás tánc. A dialektus délebbi részein található meg a mulatságokhoz fűződő mars.
A Csallóköz és Szigetköz jellegzetes reprezentatív tánctípusa a verbunk. A pásztortáncok maradványait a Csallóközben és Szigetközben a seprűs és üveges táncok képviselik. A szigetközi-csallóközi csárdás rendkívül szürke, szegényes motívumkincsű. Szigetközben is ismert a lakodalmi menyasszonyfektető gyertyás tánc, mégpedig az ún. labirintus formája. E vidék tánckultúráját sajátosan színezi a német nyelvhatár közelsége. Csallóközben és Szigetközben a páros táncok közül különösen a sottis polka igen kedvelt, nemegyszer gazdagabb, változatosabb formakincsű, mint a helyi csárdás.
A középső táncdialektus a mai Szlovákia keleti felén élő népcsoportok tánckincsét foglalja magába. A verbunk kötetlen szóló és szabályozott csoportos formája egyaránt megtalálható e területen. A csárdás motívumkincse érintkezik a verbunkéval, jelentős szerepük van a leánytáncoknak, lakodalmi táncai közt is szerepel a tréfás verbuválásnak a labirintustáncok csoportjához kapcsolódó formája. Az erdőbényei bodnártánc a magyar nyelvterületen eddig egyedülálló és a Kárpát-medencei elterjedés tekintetében pedig a legkeletibb adat. A terület tánckincsében többféle kultúra egymásra hatása és együttélése tapasztalható. A szlovák és magyar anyag természetes kölcsönhatása megtermékenyítő volt mindkét nép kultúrájára.
A néptánc a mai napig népszerű a szlovákiai magyarság körében, számos helyi néptáncegyüttes működik. Országos szinten kiemelkedő az Ifjú Szivek Táncszínház, valamint a Szőttes Kamara Néptáncegyüttes.