Ugrás a tartalomra
Szent István
Magyarok és szlovákok a Magyar Királyságban

A magyarok a hagyományos dátum szerint 895–896-ban érkeztek a Kárpát-medencébe, ezt nevezzük honfoglalásnak. A magyarok érkezése előtt ezen a területen már létezett egy szláv állam: Nagy-Morávia. A honfoglaló magyarok a Kárpát-medence birtokba vételekor legyőzték ezt az államot. Az itt élő népekre ekkorra még a „szláv” megnevezés a használatos, hiszen az önálló szlovák identitás még nem alakult ki.

A Magyar Királyság 1000/1001-ben alakult meg I. (Szent) István megkoronázásával. Ez a Magyar Királyság a kezdetektől többnemzetiségű volt, sőt ha összeadjuk a nem magyar nemzetiségek számát, a számuk meghaladta a magyarokét. A hivatalos nyelv a latin volt, ami összekötő nyelvként is szolgált az egyes nemzetiségek között. A Magyar Királyságban tehát a kezdetektől jelentős szláv etnikum is élt, azonban csak egy részük vezethető vissza Nagy-Moráviáig. A Nagy-Morávia leigázása utáni szlávok többsége ugyanis asszimilálódott, vagyis beolvadt a magyarok közé. Ez a folyamat természetesen ellentétes irányú is volt, a szláv többségű helyeken magyarok is olvadtak be szlávok közé. A szlávok nagy része betelepítéssel érkezett a Magyar Királyságba olyan időkben, amikor háborúk miatt elnéptelenedtek bizonyos országrészek. A szlovákság mint önálló etnikum tehát nem a morva időktől kezdve volt jelen, hanem a Magyar Királyságban kezdett kialakulni.

Annak ellenére, hogy a Magyar Királyság többnemzetiségű állam volt, a 18. századig nem voltak jellemzőek a nemzetiségi konfliktusok. A „nemzet” fogalomnak ugyanis még más értelme volt, mint manapság. Az számított „magyarnak” (pontosabban „hungarusnak”), aki Magyarországon élt, és nemesi kiváltásokkal rendelkezett. Vagyis a „nemzet” fogalma nem nyelvhez, hanem országhoz és nemesi címhez kötődött. A 18. században azonban a felvilágosodás már felemeli a hangját a nemesi kiváltágok ellen, így került előtérbe a nyelv. Ennek hatására jönnek létre a nemzetiségi mozgalmak, köztük a magyarok és szlovákok is mai értelemben vett nemzetként kezdik meghatározni magukat. Ez pedig már hozta magával a nemzetiségi konfliktusokat is.