Ugrás a tartalomra
A mai Szlovákia területéhez köthető neves személyiségek
A mai Szlovákia területéhez köthető neves személyiségek

Az alábbiakban olyan összeállítás következik, akik nem szlovákiai magyarként, de valamilyen módon mégis kötődnek a mai Szlovákia területéhez, ezért a szlovákiai magyarság körében kimagasló tiszteletnek örvendenek.

Jókai Mór (1825–1904) – Író. Komáromban született, a magyar romantikus regényirodalom csúcsának tekintjük. Munkásságát nemcsak Magyarországon, külföldön is elismerik. Nevét viseli a Komárom Jókai Színház, valamint az egyik komáromi általános iskola is.

Vámbéry Ármin (1832–1913) – Tudós, orientalista. Szentgyörgyön született, de Dunaszerdahelyen nevelkedett, így Dunaszerdahely városa méltán őrzi emlékét – két oktatási intézményt is róla neveztek el a városban. Dunaszerdahely díszpolgára is lett.

Kassák Lajos (1887–1967) – Költő, képzőművész. Érsekújvárban született, a magyar avantgárd irodalom és képzőművészet kiemelkedő alakja. Képzőművészként külföldön is elismerést szerzett magának. Amikor szülővárosát Csehszlovákiához csatolták, ő már nem élt ott.

Kodály Zoltán (1882–1967) – Zeneszerző, népzenekutató. Tevékenysége Galántához is kötődik, itt végezte népiskolai tanulmányait, majd Galántán és környékén népdalokat is gyűjtött. Mindez viszont még a Csehszlovákiához csatolás előtt történt. Egyik híres műve a Galántai táncok. Galántán iskolát is neveztek el róla.

Csermák József (1932–2001) – Olimpiai bajnok kalapácsvető. Bár Szencen született, az akkor Csehszlovákia területén, még gyerek volt, amikor az első bécsi döntés értelmében szülővárosát visszacsatolták Magyarországhoz. Sportolói tevékenysége és sikerei pedig már egyértelműen Magyarországhoz köthetőek.