A szlovákiai magyar közösség Közép-Európában, a Szlovák Köztársaságban élő nemzeti kisebbség. Őshonos, vagyis a történelem folyamán, a határok újrarajzolásával vált kisebbséggé saját szülőföldjén. A szlovákiai magyarság Szlovákia déli részén él, számarányuk azonban az egyes területeken különböző. Szlovákia déli szomszédja Magyarország, vagyis az az állam, amelyhez a szlovákiai magyarságot nyelvi-kulturális szempontból a mai napig sok szál fűzi, hiszen valaha ennek az országnak a része volt, így a kötődés rendkívül intenzív.
A legfrissebb, vagyis 2021-es szlovákiai népszámlálás szerint Szlovákia lakossága 5 449 270 fő. Ebből 422 065-en vallották magukat magyar nemzetiségűnek, 34 089-en pedig második nemzetiségként tüntették fel a magyart. Attól függően, hogy ezt a két adatot összeadjuk-e, a szlovákiai magyarok aránya az országban kb. 7,7-8,4 százalékot tesz ki. A népszámlálási ívek külön kérdeztek rá az anyanyelvre, 462 175 fő vallotta magát magyar anyanyelvűnek (8,5%), vagyis többen, mint akik magyar nemzetiségűnek vallották magukat. Ebből is látni, hogy a szlovákiai magyarság számát pontosan meghatározni nem egyszerű feladat, hiszen már eleve azt is problematikus definiálni, ki számít szlovákiai magyarnak. Aki magyarul beszél? Akinek az anyanyelve magyar? Aki valamilyen formában kötődik a magyar nyelvhez/kultúrához? Aki magyar nemzetiségűnek vallja magát? Aki magyar iskolába járt? És még sok más kérdéssel folytathatnánk a sort. Hajszálpontos számot tehát nem tudunk mondani a szlovákiai magyarok számát illetően, azonban az elmúlt évtizedek népszámlálási adatait elemezve egy dolog nyilvánvaló: közösségünk létszámra folyamatosan csökken. Ezért is fontos számunkra identitásunk megőrzése és továbbadása.
Hogy történelmünkkel, kultúránkkal, intézményeinkkel, jogainkkal, fontos helyeinkkel, jeles személyiségeinkkel minél többen megismerkedhessenek, ebben nyújt segítséget ez a weboldal is.